Koszty ogrzewania powietrza i wody mogą stanowić nawet 60% kosztów utrzymania domu. Rosnące ceny energii elektrycznej dodatkowo skłaniają właścicieli domów oraz inwestorów do poszukiwania oszczędności. Z pomocą przychodzą wówczas pompy ciepła – ogrzewanie domu z wykorzystaniem tego rozwiązania przynosi duże oszczędności i jednocześnie jest przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła w domu wykorzystuje odnawialne źródła energii i może w znaczący sposób ograniczyć koszty prądu w domach jednorodzinnych. Domowe pompy ciepła – szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną – sprawiają, że dom jednorodzinny jest ekologiczny i tani w utrzymaniu.
Pompa ciepła w domu – jak działa?
Pompy ciepła chronią klimat, ponieważ pobierają około trzech czwartych energii do ogrzewania z otaczającego nas środowiska. Najczęstszymi źródłami ciepła dla tych urządzeń są powietrze, grunt i wody gruntowe. Aby wykorzystać ciepło z otoczenia, pompy ciepła wymagają tylko niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów i do działania pompy obiegowej. W zależności od tego, czy pozyskują energię z powietrza, gruntu, czy z wody, różnią się nieco pod względem technologii i cen.
System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:
- systemu źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska;
- pompy ciepła, która powoduje, że odzyskane z otoczenia ciepło jest użyteczne;
- systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.
Interesuje Cię
pompa ciepła do domu?
Domowe pompy ciepła – rodzaje
Dobór pompy ciepła do budynku jest niezwykle istotny. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Wyróżniamy trzy modele pomp ciepła, które różnią się od siebie dolnym źródłem pobierania energii.
- Gruntowe pompy ciepła
Tego typu rozwiązanie pobiera energię z gruntu. Gruntowe pompy ciepła wyróżniają się dużą wydajnością i możliwością działania przez cały rok – to sprawia, że doskonale sprawdzają się w roli samodzielnego źródła ogrzewania i podgrzewania wody w domach jednorodzinnych.
- Wodne pompy ciepła
Ten typ pomp ciepła jako dolne źródło energii wykorzystuje wodę. Może ona pochodzić ze studni lub pobliskiego zbiornika wodnego. Urządzenie tego typu jest w stanie ogrzać cały budynek. Ze względu na skomplikowany montaż, koszt wykonania takiej instalacji zazwyczaj jest nieco wyższy w porównaniu do innych pomp ciepła.
- Powietrzne pompy ciepła
Tego typu rozwiązanie jest łatwe w montażu i nie wymaga zbytniej ingerencji w aranżacje ogrodową. Powietrzne pompy ciepła ogrzewanie domu zapewniają dzięki poborowi energii bezpośrednio z powietrza. Najlepiej działają w sezonie letnim – przy niższych temperaturach tracą natomiast na wydajności. Z tego powodu najczęściej stosowane są jako dodatkowe źródło ciepła.
Pompa ciepła do ogrzania domu – gdzie można ją zastosować?
Pompa ciepła może być zastosowana praktycznie w każdym domu wolnostojącym, chociaż najczęściej wykorzystuje się ją w nowych budynkach. Pompa ciepła w domu z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym lub ściennym sprawdzi się tak samo dobrze. Doskonale współpracuje też z systemem solarnym.
Zyskującym popularność rozwiązaniem są również domy szkieletowe, ze względu na możliwość szybkiej budowy oraz wolną utratę ciepła. Pompa ciepła w domu szkieletowym to dobre rozwiązanie grzewcze – tego typu urządzenia bardzo szybko podgrzewają wodę użytkową i są w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło nawet w dużych konstrukcjach.
Istniejące budynki również wymagają efektywnych i oszczędnych źródeł ogrzewania. Oprócz sukcesywnej termomodernizacji budynków, należy wziąć pod uwagę wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i zastąpienie ich rozwiązaniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami, zanim zostanie zamontowana, wymaga szczególnego podejścia a przede wszystkim rozpoznania – jak funkcjonuje stara instalacja grzewcza. Jeśli jednak wybierzemy urządzenie dostosowane do potrzeb, pompa ciepła doskonale sprawdzi się również w domach z grzejnikami.
Jakie pompy ciepła do domu jednorodzinnego wybrać?
Dobór pompy ciepła do budynku zależy od wielu czynników i powinien być poprzedzony dokładnym audytem. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie konkretnego modelu urządzenia do potrzeb użytkowników i wielkości domu. Podczas szacowania potrzeb powinniśmy wziąć pod uwagę również takie czynniki jak liczba mieszkańców budynku, typ ogrzewania czy też lokalizacja. W SES Group wspieramy klienta w przeprowadzeniu dokładnej analizy potrzeb i w wyborze urządzenia o właściwych parametrach. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania, dostosowane do potrzeb klientów.
Pompy ciepła – ogrzewanie domu z korzyścią dla środowiska i Twojego portfela
Pompa ciepła w domu to jedno z popularniejszych rozwiązań grzewczych. Ich wysoka wydajność zapewnia bardzo niski koszt ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Koszty samej instalacji szybko się zwracają dzięki niskim opłatom za ogrzewanie. Dodatkowo, pompa ciepła to rozwiązanie proekologiczne, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Niezależnie od tego czy interesuje Cię pompa ciepła w istniejącym domu, czy też jesteś na etapie budowy, pomożemy Ci przeprowadzić kompleksową analizę zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Na podstawie audytu wybierzemy najkorzystniejsze cenowo rozwiązania, które zapewnią odpowiednie ogrzewanie. Współpracujemy z wiodącymi producentami, takimi jak: LG, Panasonic, Midea, Aiwa, Mitsubishi, Rotenso, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom urządzenia grzewcze najwyższej jakości. Skontaktuj się z nami i wybierz pompy ciepła – ogrzewanie domu nigdy nie było tak tanie.