Upalne dni sprawiają, że klimatyzacja do domu to niezbędnik, który pozwala na przetrwanie wysokich temperatur w sezonie letnim. Są one szczególnie uciążliwe w miastach, gdzie gęsta zabudowa dodatkowo podnosi odczuwalne ciepło. O ulgę trudno nawet w mieszkaniach. Jednym skutecznym sposobem na ochłodę w domu jest klimatyzacja. W wielu krajach klimatyzator jest standardowym elementem wyposażenia wnętrz. Wraz ze wzrostem średnich temperatur zyskują na popularności także w Polsce. Dzięki nim upalne temperatury są możliwe do zniesienia. Szczególnie popularne są one w budynkach budowanych zgodnie z najnowszymi trendami, w których dominują duże przeszklenia fasad. Rosnące powierzchnie okien intensyfikują skutki upałów w budynkach, dlatego klimatyzacja w nich jest wręcz niezbędna. Jeżeli zastanawiasz się nad klimatyzacją dla domu, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania o to jak działa klimatyzacja w domu, dobierzemy dla Ciebie najlepsze urządzenia i wykonamy ich profesjonalny montaż. Oszacujemy także ile kosztuje klimatyzacja do domu w Twoim przypadku, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne parametry. Z nami zrealizujesz takie projekty jak klimatyzator do domu jednorodzinnego oraz klimatyzacja do biura.
Jak działa klimatyzacja w domu?
Celem działania klimatyzatorów jest zapewnienie komfortu termicznego w pomieszczeniach. Klimatyzacja domowa pobiera powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą czynnika ochładzającego i specjalnych mechanizmów obniża jego temperaturę. W trakcie tego procesu powietrze przechodzi dodatkowo przez filtry. Dzięki temu ochłodzone cząsteczki, wyrzucane przez wentylator są o wiele czystsze, a jakość powietrza w całym pomieszczeniu znacząco się poprawia. Oznacza to, że klimatyzacje domowe nie tylko chłodzą powietrze, ale także je osuszają i filtrują. Żeby to było możliwe, potrzebne są dwie jednostki – wewnętrzna montowana na ścianie pokoju i zewnętrzna montowana na fasadzie budynku. W pierwszej jednostce znajduje się parownik, a w drugiej skraplacz. Obie części muszą być połączone dwiema rurkami. Do tego całość musi mieć zasilanie elektryczne. Ciecz ze skraplacza, będąca substancją chłodzącą, jedną rurką przedostaje się do parownika, gdzie następuje jej rozprężenie i przejście w stan lotny. To powoduje ochłodzenie powietrza. Wentylator wymusza jego obieg i schłodzone powietrze trafia do wnętrza, a gorące jest wypychane drugą rurką do jednostki zewnętrznej, skąd wentylator dalej wypycha je na zewnątrz. Para wodna zawarta w nagrzanym powietrzu w parowniku ulega skropleniu i także jest odprowadzana do jednostki zewnętrznej.
Interesuje Cię
klimatyzacja do domu?
Klimatyzacje domowe – rodzaje
Klimatyzacje domowe występują najczęściej w trzech wariantach. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem montażu i dodatkowymi funkcjami. Wybór właściwego dla nas rodzaju będzie zależał od tego czy chcemy chłodzić jedno pomieszczenie, czy kilka oraz, czy dodatkowo zależy nam na funkcji grzania.
-
Klimatyzacja split
Tego typu model składa się z jednego agregatu zewnętrznego i jednego klimatyzatora wewnętrznego. Innymi słowy, jest przeznaczona do obsługi tylko jednego pomieszczenia. Cieszą się one największym powodzeniem. Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu dostępnym i najlepiej zacienionym. Przy montażu należy zwrócić uwagę na osłonięcie przed silnym wiatrem i opadami śniegu.
W przypadku tego typu klimatyzatora, możemy wyróżnić kilka rodzajów modułów wewnętrznych.
-
Klimatyzator ścienny
Jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Wyróżnia się dużą różnorodnością dostępnych jednostek. Szeroki wybór powoduje, że łatwo dopasować model do konkretnego wnętrza. Najczęściej klimatyzatory ścienne montuje się nad kanapą bądź łóżkiem.
-
Klimatyzator podsufitowy
Montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropu. Umieszczone wysoko prezentują się dyskretnie. Są szczególnie polecane do wysokich pomieszczeń.
-
Klimatyzator przypodłogowy
Podobnie jak klimatyzatory podsufitowe, również są dość dyskretne, często udając grzejnik, dlatego z reguły umieszcza się je pod oknem. Z tego względu nie przyciągają zbytnio uwagi.
-
Klimatyzator kasetonowy
Te modele są najczęściej montowane w budynkach biurowych czy też hotelach. Instalowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego i zakończone panelem dekoracyjnym. W ogóle więc nie widać jednostki wewnętrznej.
-
Klimatyzator kanałowy
Podobnie jak poprzednicy są najczęściej montowane w budynkach biurowych i im podobnych. Dostarczają powietrze przewodami wentylacyjnymi do kilku pomieszczeń jednocześnie. Minus takiego rozwiązania jest taki, że nie ma możliwości sterowania klimatyzacją w obrębie jednego pomieszczenia. We wszystkich panują takie same warunki.
-
Klimatyzatory multisplit
Ten typ klimatyzatorów został stworzony specjalnie z myślą o domach jednorodzinnych oraz większych mieszkaniach, w których posiadamy więcej niż jedno pomieszczenie wymagające klimatyzacji. Klimatyzator multisplit pozwala na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Skonstruowany jest w ten sposób, że w jednym momencie może być włączone zarówno wszystkie jednostki wewnętrzne, jak i tylko jedna, co zapewnia duży komfort użytkowania. Tego typu klimatyzacja do domu powinna być jednak zaplanowana już na etapie budowy, ze względu na dość inwazyjny montaż. Jednostki wewnętrzne można dobierać w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą oraz wybrany sposób montażu, co oznacza, że wybrane urządzenia nie muszą być takie same. W jednym pomieszczeniu można zamontować typowy model naścienny, a w drugim choćby przypodłogowy. Daje to sporą elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb.
-
Klimatyzatory przenośne
Ta grupa przeznaczona jest dla mieszkań, w których nie ma możliwości montażu tradycyjnej klimatyzacji. Klimatyzatory przenośne można ustawić w dowolnym pomieszczeniu, niedaleko okna. Większość działa zasysając gorące powietrze z pomieszczenia. W środku jest ono filtrowane i chłodzone, a następnie wydmuchiwane. Reszta ciepłego powietrza jest odprowadzana na zewnątrz elastyczną rurą. Specjalne uszczelki do takich klimatyzatorów zapobiegają przedostawaniu się gorącego powietrza do wnętrza przez uchylone okno. Urządzenia te jednak wyróżnia znacznie niższa wydajność, w porównaniu do klimatyzatorów stałych. Są one również dość hałaśliwe, co przekłada się na niższy komfort użytkowania urządzenia.
Klimatyzatorem można również bardzo ekonomicznie podgrzewać powietrze w zimie. Urządzenia te pracują na zasadzie zbliżonej do funkcjonowania pompy ciepła. Jeśli nie wiesz jaki klimatyzator do domu sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy, dzięki któremu zyskasz chłodne powietrze o doskonałej jakości w optymalnej cenie.
Klimatyzacja dla domu – zalety
Klimatyzacja do domu to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na komforcie termicznym niezależnie od pory roku. Rozwiązanie to posiada kilka zalet. Jedną z nich jest oczywiście możliwość regulacji temperatury. Gdy na zewnątrz doskwierają upały, w domu można przebywać w naprawdę komfortowych warunkach. Nie jest to tylko kwestia samopoczucia. Upały są niebezpieczne m.in. dla osób z chorobami kardiologicznymi lub problemami z układem oddechowym. Klimatyzacja dla domu powala na komfortowy sen dzieciom, które są niezwykle wrażliwe na upały.
Klimatyzacje domowe dbają także o jakość powietrza i jego wilgotność. Są one wskazane dla alergików i astmatyków – kluczowym warunkiem jest jednak dbanie o prawidłową konserwację urządzenia i wymianę filtrów, tak, by zapewniało najwyższą jakość powietrza. Filtry w klimatyzatorze oczyszczają powietrze z pyłków i zanieczyszczeń, dzięki czemu łatwiej się nim oddycha osobom ze skłonnościami do alergii. Większość klimatyzatorów dba też o poziom wilgotności w pomieszczeniu. Mogą robić to automatycznie, posługując się wskazaniami z higrometru. Przepływające powietrze może być też jonizowane. Dzięki temu jest ono odczuwane jako bardziej świeże. Przy okazji zabijane są szkodliwe drobnoustroje i wirusy. To kolejna korzyść dla naszego zdrowia.
Klimatyzacja do domu jednorodzinnego działa także na korzyść samego budynku. Eliminuje z niego wilgoć, co jest niezwykle istotne, szczególnie w domach szkieletowych. Pozwala to cieszyć się przez długi czas nienaruszoną konstrukcją budynku.
Jaki klimatyzator do domu wybrać?
To, jaki klimatyzator do domu wybrać, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz metrażu mieszkania. Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań, dlatego często pojawia się problem, jak dobrać klimatyzację do domu. Klimatyzacja do domu powinna spełniać jednak trzy podstawowe warunki. Przede wszystkim klimatyzator powinien pracować cicho, być energooszczędny oraz dawać pełen komfort nawiewu chłodnego lub ogrzanego powietrza. Niezależnie od tego, jaki klimatyzator do domu wybierzemy, podczas poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, do których możemy zaliczyć:
- izolację budynku, w którym planujemy montaż klimatyzacji;
- wielkość okien i ich szczelność;
- wykorzystywanie w lokalu zasłon, żaluzji i rolet, które mogą skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia – jest to istotna kwestia, ponieważ sprzyja utrzymaniu optymalnych warunków termicznych;
- nasłonecznienie pomieszczenia oraz stronę, z której pada światło – ten czynnik również wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniu;
- wysokość pomieszczeń w mieszkaniu, szczególnie jeśli planujemy wykorzystać klimatyzację również jako źródło ogrzewania;
- kondygnację, na której znajduje się lokal – najbardziej wymagające są ostatnie piętra, które sąsiaduje z dachem i zawsze nagrzewa się mocniej niż lokale znajdujące na niższych piętrach budynku;
- lokalizację ciepłych rur w ścianach czy podłogach, które będą mieć wpływ na wyższą temperaturę w pomieszczeniu, co klimatyzator będzie musiał neutralizować;
Jak dobrać klimatyzację do domu?
Wybór odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania jest kluczowy dla komfortu i optymalizacji wydatków związanych z poborem energii elektrycznej wykorzystywanej przez system. To, jak dobrać klimatyzację do domu, będzie jednak zależało od kilku czynników. Głównym parametrem związanym doborem systemu klimatyzacji jest powierzchnia mieszkania oraz liczba pomieszczeń, które będą przez niego obsługiwane. Inne urządzenia będą najlepsze do niewielkiej kawalerki, inne do pokojów o dużej kubaturze. Warto pamiętać, że im więcej jednostek wewnętrznych będzie podłączonych do jednego agregatu zewnętrznego, tym większa musi być jego moc. Co więcej, im mocniejsza jednostka zewnętrzna, tym więcej miejsca potrzebuje do posadowienia lub podwieszenia na ścianie.
W przypadku mieszkania jednopokojowego odpowiednim rozwiązaniem będzie klimatyzacja typu split — czyli jeden agregat połączony z jednym urządzeniem wewnętrznym. W zależności od wielkości kawalerki lub pokoju, zaleca się klimatyzacje domowe o różnej mocy. W przypadku mieszkań składających się z kilku pomieszczeń warto dobierać klimatyzatory wewnętrzne nie do całkowitej powierzchni mieszkania, ale do rozmiarów każdego z wnętrz.
Klimatyzacja dla domu – jaką moc powinna mieć?
Klimatyzator do domu jednorodzinnego lub mieszkania – jeśli ma spełniać prawidłowo swoją funkcję – powinien posiadać odpowiednią moc. Właściwie dobrana moc urządzenia wpłynie na to jak działa klimatyzator w domu. Moc chłodnicza to parametr, który powinien nas zainteresować, gdy chcemy dobrze dopasować klimatyzację do naszego mieszkania. Jeżeli będzie za mała moc urządzenia, to nie będziemy zadowoleni z efektu chłodzenia, a rachunki za prąd będę wzrastać. Najogólniej mówiąc, na 1 metr kwadratowy powierzchni powinno być 0,1 kW mocy chłodniczej. Jest to jednak bardzo podstawowy sposób obliczania mocy i nie zawsze może mieć dokładne przełożenie na to jaką moc powinna mieć wybrana przez nas klimatyzacja do domu jednorodzinnego lub mieszkania. Przy obliczeniach poza powierzchnią pomieszczenia, trzeba także uwzględnić dodatkowe czynniki, jak powierzchnia okien i to, na którą stronę świata wychodzą. Najcieplej jest po stronie południowej, najchłodniej po północnej. Klimatyzacja do mieszkania będzie charakteryzowała się nieco inną mocą w zależności od kierunku geograficznego. Wybierając klimatyzator do domu zawsze warto kierować się pewnym niedoszacowaniem zapotrzebowania energetycznego.
Jeśli nie wiesz jak dobrać klimatyzator do domu, pozwól nam oszacować wszystkie niezbędne parametry dla Ciebie. W SES Group oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru klimatyzacji. Wykonujemy wszystkie niezbędne analizy i na podstawie oszacowanego zapotrzebowania na moc i ilość urządzeń, proponujemy Ci najkorzystniejsze oferty. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i współpracujemy z renomowanymi producentami, dlatego też nie musisz martwić się o to jaki klimatyzator do domu wybrać. Nasze usługi doceniło już setki klientów na terenie całej Polski.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu?
Trudno jest dokładnie oszacować, ile kosztuje klimatyzacja do domu, ze względu na wielość czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania kosztorysu. Koszt instalacji klimatyzacji stacjonarnej może się bardzo znacząco wahać. Jego koszt zależy nie tylko od ceny samego urządzenia, ale też od tego w jakim miejscu ma być zamontowany, ile pomieszczeń ma być chłodzonych, jaką długość ma instalacja i jak skomplikowane jest jej zbudowanie. Urządzenia o mocy ok 3,5 kW kosztują między 1500 – 2000 zł, natomiast za te o mocy ponad 5 kW musimy zapłacić już między 2500 – 3000 zł. Najdroższy jest klimatyzator typu multisplit. Decydując się na niego, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 4000 zł. Warto oczywiście doliczyć dodatkowe koszty za montaż urządzenia. Montaż klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych. Zrobienie tego samodzielnie to duże wyzwanie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.
W SES Group posiadamy własne ekipy instalatorskie, które szybko, profesjonalnie i z dbałością o każdy detal zrealizują montaż klimatyzacji. Również to, jaki klimatyzator do domu wybierzemy, będzie miało wpływ na ostateczny koszt instalacji. Warto jednak korzystać ze sprawdzonych urządzeń pochodzących od renomowanych producentów – zyskujemy dzięki temu gwarancję, że urządzenie będzie działało bezawaryjnie przez długi czas. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu współpracujemy z producentami oferującymi produkty najwyższej jakości, takimi jak: Kaisai, Rotenso, Midea, LG, Samsung. Wszyscy proponowani przez nas producenci cieszą się dużym zaufaniem wśród klientów a ich sprzęty cechuje wysoka trwałość oraz najwyższa jakość działania. Dzięki temu, w zależności od preferencji klienta, jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie w atrakcyjnej cenie.
Klimatyzacja do domu – wybierz SES Group
Klimatyzacja do domu jednorodzinnego lub mieszkania to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Klimatyzacja dla domu jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach we wnętrzach domów jednorodzinnych, jak również w przypadku mieszkania w bloku. Klimatyzator do domu jednorodzinnego nie tylko schłodzi powietrze podczas upałów, lecz także usunie nadmiar wilgoci i oczyści powietrze, dzięki czemu zyskamy korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Klimatyzacje domowe są szczególnie polecane osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi oraz skłonnościami do alergii – jeśli odpowiednio dbamy o klimatyzator w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, możemy cieszyć się świeżym powietrzem doskonałej jakości.
Już dziś skontaktuj się z nami i skorzystaj z kompleksowego doradztwa w zakresie tego jaki klimatyzator do domu wybrać. Prowadzimy dokładne analizy, w których bierzemy pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki. Na ich podstawie jesteśmy w stanie zaproponować klimatyzacje domowe o odpowiedniej mocy. Korzystamy ze sprzętu renomowanych producentów i sami dokonujemy montażu całej instalacji, dzięki czemu zyskujesz gwarancję, że Twój klimatyzator do domu jednorodzinnego lub mieszkania posłuży Ci przez długi czas.