Odnawialne źródła energii są coraz częściej wykorzystywane na całym świecie, zarówno na szczeblu krajowym, jak i na poziomie gospodarstw domowych. Szansę na oszczędności i zmniejszenie śladu węglowego poprzez wdrożenie instalacji fotowoltaicznych dostrzegają również przedsiębiorcy. Fotowoltaika dla firm cieszy się rosnącą popularnością wśród biznesu, ze względu na możliwość korzystania z zielonej energii i generowania dużych oszczędności w postaci niższych rachunków za prąd. Instalacje fotowoltaiczne bazują na wykorzystaniu energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala zaoszczędzić duże środki w budżecie firmy w dłuższej perspektywie i ponadto ma pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa. Właściciele firm mogą również liczyć na różnorodne dotacje, które pozwolą na sfinansowanie inwestycji w przemysłowe instalacje fotowoltaiczne.
Instalacja fotowoltaiczna dla firmy to doskonała inwestycja dla właścicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych kompleksowych usług w zakresie fotowoltaiki.
Fotowoltaika w firmie – kiedy może się przydać?
Koszty energii elektrycznej stale rosną. Od 2021 roku została wprowadzona dodatkowa opłata mocowa, która w przypadku firm pobierana jest w godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc w dni robocze. Dla przedsiębiorstwa przekłada się to a powiększenie rachunków za prąd od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w skali roku. Tak duży wzrost kosztów prowadzenia działalności, może prowadzić do podnoszenia przez firmę cen oferowanych produktów i usług. W konsekwencji odbija się to niekorzystnie na jej ogólnej kondycji, gdyż konsumenci poszukują bardziej konkurencyjnych ofert na rynku.
Sposobem na zachowanie konkurencyjności i ochronę przed podwyżkami cen energii elektrycznej jest fotowoltaika dla przedsiębiorców. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd elektryczny stały przekształcany jest w prąd zmienny, służący następnie do zasilania urządzeń, ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej. Efektywność systemu fotowoltaicznego uzależniona jest od dostępu do światła słonecznego oraz odpowiedniego oszacowania zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnego audytu.
Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – dlaczego jest tak ważna?
Fotowoltaika dla firm ma na celu przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd. Wszystkie przedsiębiorstwa zużywają duże ilości energii – zarówno zakłady produkcyjne, jak i mniejsze biura. Dlatego też każde przedsiębiorstwo zyska na inwestycji, jaką jest fotowoltaika dla przedsiębiorców. Poza znacznie niższymi kosztami energii elektrycznej, fotowoltaika dla przedsiębiorców ułatwia tworzenie biznesplanu i planowanie budżetu firmy. Wskutek niepewnej sytuacji geopolitycznej i szeregu czynników strategicznych niemożliwe jest ustalenie dokładnej prognozy długoterminowej dla cen energii. W efekcie przedsiębiorcy mają poważny problem z tworzeniem realistycznych biznesplanów. Instalacja fotowoltaiczna dla firmy częściowo rozwiązuje ten problem – oszacowanie prognozy produkcji z instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzenie kompleksowego audytu nie stanowi problemu. Inwestycja ta może również łatwo zwrócić się przez dotacje – fotowoltaika dla firm wspierana jest przez wiele instytucji finansowych. W naszej firmie wspieramy przedsiębiorców w całym procesie wdrażania fotowoltaiki – począwszy od przeprowadzenia kompleksowego audytu, aż po ostatnie dokumenty i montaż modułów fotowoltaicznych.
Fotowoltaika dla firm – opłacalność
Instalacja fotowoltaiczna dla firmy jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, pod warunkiem prawidłowego oszacowania zapotrzebowania na energię elektryczną. Na fakt opłacalności fotowoltaiki dla firm wpływa przede wszystkim duży koszt rachunków za prąd dla firm, który w ostatnim kwartale przewyższył prognozy. Obecnie wiele firm decyduje się na inwestycję, jaką jest fotowoltaika dla firm – 2022 rok przyniósł nieporównywalny skok cen energii elektrycznej i nic nie wskazuje, by ten trend miał się zmienić.
Fotowoltaika w firmie jest korzystnym rozwiązaniem również ze względu na wysoki poziom autokonsumpcji – faktor ten określa w procentach ilość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, która zostanie zużyta na miejscu. To najbardziej opłacalne wykorzystanie zielonej energii. Firmy pracujące w dzień z zasady mają wysoką autokonsumpcję. Z magazynem energii są w stanie osiągnąć stan zero-eksport, w którym całą produkcję zielonej energii zużywają na miejscu.
Interesuje Cię
fotowoltaika do firmy?
Fotowoltaika dla przedsiębiorców a wielkość firmy
W zależności od wielkości zakładu, różnie będzie wyglądała fotowoltaika dla firm – opłacalność tego rozwiązania, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorców jest jednak niezmiennym faktem. Zanim jednak przejdziemy do wyróżnienia tego, jak różnią się przemysłowe instalacje fotowoltaiczne od tych, które zasilają mniejsze przedsiębiorstwa, warto skupić się na pojęciu prosumenta. Prosument to osoba, która jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Przy panelach fotowoltaicznych, prosument przekazuje nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, a później może odebrać jej 70-80%. Bycie prosumentem wiąże się z dużymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Panele fotowoltaiczne produkują energię w ciągu dnia i gdy jej całość nie jest zużywana, przekazuje się ją do sieci energetycznej. W godzinach nocnych, kiedy panele nie pracują, prosument pobiera część wytworzonej wcześniej nadwyżki.
Instalacja fotowoltaiczna w firmie do 50 kWp sprawia, że jesteśmy prosumentami. Mniejsze firmy mogą montować instalacje fotowoltaiczne na dachu bez większych formalności, a dzięki wysokiej autokonsumpcji prosumenckie instalacje firmowe są bardzo opłacalne. To świetny sposób na uniknięcie wysokich cen prądu. Obecnie małe firmy oraz gospodarstwa domowe rozliczają się z energetyką za pomocą net-billingu, który jest nieco mniej korzystny niż poprzedni system opustów. Ten czynnik dotyka instalacji domowych, lecz nie ma wielkiego wpływu na opłacalność instalacji dla firm, ze względu na wysokie ceny prądu oraz wysoką autokonsumpcję.
Fotowoltaika dla przemysłu będzie znacznie różnić się w porównaniu do małych zakładów. Duże fabryki, zakłady przemysłowe oraz innego rodzaju firmy mają spore zapotrzebowanie na energię, które wynosi najczęściej poand 50 kWp. Oznacza to, że nie są prosumentami. uże zakłady mają z zasady bardzo wysoką autokonsumpcję i nawet bez magazynu energii mogą zużywać na miejscu niemal 100% swojej produkcji. Fotowoltaika dla przemysłu staje się na tyle niezbędna, że właściwie każda instalacja będzie się opłacać. Do najpopularniejszych rozwiązań należy fotowoltaika przemysłowa zamontowana na dachu płaskim, instalacje gruntowe oraz przemysłowe instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru najkorzystniejszej opcji, skontaktuj się z nami. Przeprowadzamy szczegółowe analizy i współpracujemy z najlepszymi dostawcami modułów fotowoltaicznych.
Fotowoltaika dla firm – przepisy
Gdy decydujemy się na inwestycję, jaką jest fotowoltaika dla firm, przepisy wymagają od nas uzyskania konkretnych pozwoleń oraz ekspertyz. Postawienie mikroinstalacji do 50 kWp, instalacji dachowych i małych instalacji do 1 MW położonych na gruncie w zasadzie nie wymaga większych formalności – dzięki temu warto skorzystać z rozwiązania jakim jest fotowoltaika dla firm. Przepisy dotyczące większych instalacji uwzględniają natomiast posiadanie większej liczby pozwoleń i ekspertyz.
Wykaz niezbędnych dokumentów różni się w zależności od typu oraz wielkości inwestycji, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowego doradztwa
Instalacje prywatne funkcjonują na nieco innych zasadach niż fotowoltaika dla firmy – przepisy regulujące posiadanie instalacji przez przedsiębiorców przede wszystkim różnią się pod kątem stawki VAT oraz kilku innych czynników. Fotowoltaika dla firm (2022 r.) objęta jest podatkiem VAT wynoszącym 23%, pomimo tego, żę panele fotowoltaiczne montowane na posesjach prywatnych i budynkach społecznych obłożone są tylko 8% podatkiem VAT. W rzeczywistości, ciężar podatku VAT inwestycji firmy przenoszony jest na klientów końcowych, więc nie wpływa to na opłacalność.
Niezwykle istotna jest także kwestia rozliczenia za energię elektryczną i jej nadwyżki. Nadwyżka energii powstaje wówczas, gdy Twoja instalacja fotowoltaiczna dla firmy produkuje więcej energii, niż zużywa firma. Ta energia oddawana jest do sieci energetycznej i odkupuje ją sprzedawca energii. Cenę odkupu energii może regulować umowa, jaką zawarto ze sprzedawcą energii. Jeśli nie jest to określone w umowie, wówczas energię odkupi sprzedawca zobowiązany na warunkach wskazanych w ustawie o OZE. Zgodnie z tą ustawą prosumenci sprzedają energię do sieci po średniej cenie sprzedaży energii z danego miesiąca z Towarowej Giełdy Energii. Od 1 lipca 2024 roku będą sprzedawać energię po średniej cenie z danej godziny.
Fotowoltaika dla przemysłu, gdy instalacja przekracza 50 kWp, wymaga od przedsiębiorstwa prowadzenia kompleksowej dokumentacji dotyczącej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii oraz energii wysyłanej do sieci dystrybucji. Tego typu przedsiębiorcy, niebędący prosumentami, zobowiązani są również co pół roku przesyłać sprawozdania do Urzędu Regulacji Energetyki.
Fotowoltaika dla przedsiębiorców a wielkość firmy
W zależności od wielkości zakładu, różnie będzie wyglądała fotowoltaika dla firm – opłacalność tego rozwiązania, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorców jest jednak niezmiennym faktem. Zanim jednak przejdziemy do wyróżnienia tego, jak różnią się przemysłowe instalacje fotowoltaiczne od tych, które zasilają mniejsze przedsiębiorstwa, warto skupić się na pojęciu prosumenta. Prosument to osoba, która jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Przy panelach fotowoltaicznych, prosument przekazuje nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, a później może odebrać jej 70-80%.
Bycie prosumentem wiąże się z dużymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Panele fotowoltaiczne produkują energię w ciągu dnia i gdy jej całość nie jest zużywana, przekazuje się ją do sieci energetycznej. W godzinach nocnych, kiedy panele nie pracują, prosument pobiera część wytworzonej wcześniej nadwyżki.
Instalacja fotowoltaiczna w firmie do 50 kWp sprawia, że jesteśmy prosumentami. Mniejsze firmy mogą montować instalacje fotowoltaiczne na dachu bez większych formalności, a dzięki wysokiej autokonsumpcji prosumenckie instalacje firmowe są bardzo opłacalne. To świetny sposób na uniknięcie wysokich cen prądu. Obecnie małe firmy oraz gospodarstwa domowe rozliczają się z energetyką za pomocą net-billingu, który jest nieco mniej korzystny niż poprzedni system opustów. Ten czynnik dotyka instalacji domowych, lecz nie ma wielkiego wpływu na opłacalność instalacji dla firm, ze względu na wysokie ceny prądu oraz wysoką autokonsumpcję.
Fotowoltaika dla przemysłu będzie znacznie różnić się w porównaniu do małych zakładów. Duże fabryki, zakłady przemysłowe oraz innego rodzaju firmy mają spore zapotrzebowanie na energię, które wynosi najczęściej poand 50 kWp. Oznacza to, że nie są prosumentami. uże zakłady mają z zasady bardzo wysoką autokonsumpcję i nawet bez magazynu energii mogą zużywać na miejscu niemal 100% swojej produkcji. Fotowoltaika dla przemysłu staje się na tyle niezbędna, że właściwie każda instalacja będzie się opłacać. Do najpopularniejszych rozwiązań należy fotowoltaika przemysłowa zamontowana na dachu płaskim, instalacje gruntowe oraz przemysłowe instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru najkorzystniejszej opcji, skontaktuj się z nami. Przeprowadzamy szczegółowe analizy i współpracujemy z najlepszymi dostawcami modułów fotowoltaicznych.
Fotowoltaika dla firm – przepisy
Gdy decydujemy się na inwestycję, jaką jest fotowoltaika dla firm, przepisy wymagają od nas uzyskania konkretnych pozwoleń oraz ekspertyz. Postawienie mikroinstalacji do 50 kWp, instalacji dachowych i małych instalacji do 1 MW położonych na gruncie w zasadzie nie wymaga większych formalności – dzięki temu warto skorzystać z rozwiązania jakim jest fotowoltaika dla firm. Przepisy dotyczące większych instalacji uwzględniają natomiast posiadanie większej liczby pozwoleń i ekspertyz.
Wykaz niezbędnych dokumentów różni się w zależności od typu oraz wielkości inwestycji, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowego doradztwa
Instalacje prywatne funkcjonują na nieco innych zasadach niż fotowoltaika dla firmy – przepisy regulujące posiadanie instalacji przez przedsiębiorców przede wszystkim różnią się pod kątem stawki VAT oraz kilku innych czynników. Fotowoltaika dla firm (2022 r.) objęta jest podatkiem VAT wynoszącym 23%, pomimo tego, żę panele fotowoltaiczne montowane na posesjach prywatnych i budynkach społecznych obłożone są tylko 8% podatkiem VAT. W rzeczywistości, ciężar podatku VAT inwestycji firmy przenoszony jest na klientów końcowych, więc nie wpływa to na opłacalność.
Niezwykle istotna jest także kwestia rozliczenia za energię elektryczną i jej nadwyżki. Nadwyżka energii powstaje wówczas, gdy Twoja instalacja fotowoltaiczna dla firmy produkuje więcej energii, niż zużywa firma. Ta energia oddawana jest do sieci energetycznej i odkupuje ją sprzedawca energii. Cenę odkupu energii może regulować umowa, jaką zawarto ze sprzedawcą energii. Jeśli nie jest to określone w umowie, wówczas energię odkupi sprzedawca zobowiązany na warunkach wskazanych w ustawie o OZE. Zgodnie z tą ustawą prosumenci sprzedają energię do sieci po średniej cenie sprzedaży energii z danego miesiąca z Towarowej Giełdy Energii. Od 1 lipca 2024 roku będą sprzedawać energię po średniej cenie z danej godziny.
Fotowoltaika dla przemysłu, gdy instalacja przekracza 50 kWp, wymaga od przedsiębiorstwa prowadzenia kompleksowej dokumentacji dotyczącej energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii oraz energii wysyłanej do sieci dystrybucji. Tego typu przedsiębiorcy, niebędący prosumentami, zobowiązani są również co pół roku przesyłać sprawozdania do Urzędu Regulacji Energetyki.
Fotowoltaika dla firm – dotacje 2022
Podczas tego typu inwestycji niezwykle ważne są dotacje – fotowoltaika dla firm wiąże się z dużym wkładem początkowym. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty tak dużego zakupu, jakim jest fotowoltaika dla firm, dotacje (2022 r.) możesz czerpać przede wszystkim ze specjalnych programów dofinansowań, organizowanych przez rząd i samorządy. Jednym z głównych programów jest Energia Plus. W ramach programu przedsiębiorca inwestujący w fotowoltaikę ma otrzymać pożyczkę z możliwością częściowego umorzenia w wysokości od 500 tysięcy do 300 milionów złotych. Możemy także wykorzystać inne źródła w procesie ubiegania się o dotacje – fotowoltaika dla firm wspierana jest także przez Regionalne Programy Operacyjny, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz Krajowy Plan Odbudowy.
Skontaktuj się z nami, jeśli czeka Cię duża inwestycja, jaką jest fotowoltaika dla firm – dotacje 2022 r. oraz informacje jak uzyskać zwrot części kosztów przedstawimy Ci w przystępny sposób. Dodatkowo, pomożemy Ci przygotować niezbędne dokumenty i przeprowadzimy przez cały proces ich złożenia.
Fotowoltaika w firmie – od czego zacząć?
Fotowoltaika w firmie to doskonała inwestycja, jeśli zależy nam na znacznie mniejszych rachunkach za energię elektryczną oraz niezależności od zmiennych cen dostawców energii. Zanim jednak przystąpisz do realizacji, dowiedz się z czym wiąże się fotowoltaika dla firm – 2022 rok przynosi pewne zmiany, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy.
Skontaktuj się z nami i skorzystaj z kompleksowych usług – od przeprowadzenia audytu zapotrzebowania na energię i możliwych oszczędności, aż po profesjonalny montaż i pozyskiwanie dotacji. Naszym usługom zaufało już setki klientów w całej Polsce.